HelpDesk چیست ؟

نرم افزار Help Desk چیست؟

هلپ دسک مفهومی است که با استفاده از آن می توان به مشتریان و کاربران نهایی خدمات پشتیبانی ارائه داد. هدف از نرم افزار HelpDesk یا همان نرم افزار پشتیبانی، عیب یابی مشکلات و راهنمایی کاربران برای استفاده از محصولاتی همچون کامپیوتر، تجهیزات الکترونیکی، نرم افزار و … می باشد. شرکت ها معمولا از طریق کانال های متعددی: همچون تماس تلفنی، ایمیل، چت و وب سایت به مشتریان خود پشتیبانی HelpDesk، ارائه می دهند. به نرم افزاری که این شرایط را برای ما فراهم آورد نرم افزار HelpDesk می گویند.

نرم افزار هلپ دسک برای چه شرکت هایی مفید است؟

اگر پیش از این در بخش پشتیبانی یک شرکتی که دارای حداقل سه نفر پشتیبان است، فعالیت داشته باشید، با مشکلات زیادی همچون موارد زیر مواجه شده اید:

 • عدم اولویت بندی درخواست ها
 • نارضایتی کاربر از تاخیر انجام درخواست
 • تکرار مشکلات در بازه های زمانی مختلف
 • عدم تمرکز بر روی مشکلات اصلی
 • عدم وجود گزارش عملکرد از انجام کارها و درخواست ها
 • موازی کاری
 • عدم شفافیت در نحوه انجام کار ها و درخواست
 • و …

اگر با چنین مشکلاتی در واحد پشتیبانی خود دست و پنجه نرم می کنید، نرم افزارهای هلپ دسک و یا نرم افزار مدیریت درخواست ها می تواند دوای درد شما باشد.

تفاوت هلپ دسک و سرویس دسک چیست؟

در تعریف ITIL، مفهوم HelpDesk و ServiceDesk رقیب یکدیگر نیستند، بلکه HelpDesk زیر مجموعه ای از Service Desk می باشد. به بیان دیگر نرم افزاری که سرویس دسک می باشد، هلپ دسک هم هست. تفاوت این دو، در نوع نگاه آنها می باشد:

 

HelpDesk: در این نوع نگاه، کارها باید به سرعت و موردی حل شوند و باید برای آنها یک راه حل موقت پیدا کنیم. در این نوع نگاه تمرکز بر روی حل مشکلات کاربر است. برای پیاده سازی چنین ابزاری نیاز به منابع انسانی زیادی نیست و می توان با نرم افزارهای تیکتینگ نیز این کار را انجام داد.

ServiceDesk: اما در این نوع نگاه درخواست ها باید براساس فرایند حل شوند و با یک نگاه کلی نگرانه به دنبال ارتقاء کیفیت سرویس باشیم. در این نوع نگاه تمرکز بر روی استراتژی است و بسیاری از درخواست های HelpDesk در درون استراتژی سرویس تعریف می شوند. برای پیاده سازی چنین ابزاری نیاز به منابع انسانی زیادی می باشد و از ابزارهای پیشرفته تری باید استفاده کرد.

نرم افزار helpdesk چه مزایایی را برای شما ایجاد می کند؟

کار تیمی

بهبود کار تیمی

می توانید درخواست ها را به گروه های پشتیبانی مختلفی انتساب دهید تا اعضای گروه نیز از درخواست مطلع شوند. بدین ترتیب اعضای گروه می توانند از حجم کاری همدیگر مطلع شوند و در مواقع لزوم درخواست ها را میان خود توزیع کنند.

ارتقا کیفیت

ارتقاء کیفیت سرویس دهی

چون در نرم افزار همه چیز شفاف است به سادگی میتوانید از درخواست های پرتکرار و مشکوک؛ گلوگاه ها و مشکلات اساسی را شناسایی کنید و با برنامه ریزی صحیح بصورت ریشه ای آنها را حل نمائید.

افزایش سرعت

بهبود کارایی و سرعت انجام درخواست

هر مشکلی و رخدادی را می توان براساس یکسری پارامترها و شرایط اولویت بندی، زمانبندی و گروه بندی نمود. این اقدامات را می توان براساس قوانین از پیش تعریف شده ای انجام داد.

تنظیمات

تجربه یکپارچه

در صورتیکه کارشناسی درخواستی را حل کرده باشد، می تواند تجربه خود را ثبت و در اختیار سایر کارشناسان قرار دهد. بدین ترتیب یک پایگاه دانش متمرکز از تجارب کارشناسان را فراهم خواهید کرد.

گزارشات

تحلیل و آنالیز وضع موجود

به سادگی و در یک نگاه می توان متوجه شد که چه درخواست ها و مشکلاتی به واحد پشتیبانی رسیده و کارشناسان پشتیبانی هر کدام بر روی چه درخواستی کار می کنند و هر کدام از درخواست ها در چه وضعیتی قرار دارند.

ارتباطات

بهبود ارتباط با کاربران نهایی

می توانید از درون درخواست با کاربر مکاتبه و مستنداتی را نیز برای او ارسال کنید. همچنین کاربران نیز می تواند از آخرین وضعیت درخواست مطلع و آن را پیگیری نماید.

نرم افزار HelpDesk چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
شماره 2

فرم ساز و فیلدهای دلخواه

برای درخواست ها و رخدادهای پرتکرار خود الگو درست کنید و در موارد مورد نیاز فقط آنها را انتخاب و ایجاد کنید.

شماره یک

ثبت و مدیریت درخواست ها در یک نقطه

تمامی درخواست های خدمات و مشکلات را در یک مکان مشاهده و براساس نیاز خود آنها را دسته بندی نمائید.

شماره 4

نگهداری سوابق درخواست ها و کاربران

تمامی کارهایی که بر روی درخواست انجام شده را می توانید در یک نما مشاهده و سایر درخواست های او را نیز مشاهده کنید.

شماره 3

زمانبندی درخواست ها براساس SLA

درخواست ها را براساس شرایط و پارامترهای مختلفی اولویت بندی و براساس هر اولویت یک SLA به آن تخصیص دهید.

شماره 6

خودکاری سازی فرایند ها

براساس نیاز خود قوانین را تعیین کنید که پس از روی دادن آنها، کارها و اقداماتی بر روی درخواست صورت گیرد.

شماره 5

اتصال به ایمیل و سایر کانال های ارتباطی

درخواست های شما می توانند از کانال های مختلفی را همچون تماس تلفنی، ایمیل، فرم وب، API و ... در نرم افزار ثبت شوند.

شماره 7

گزارش گیری آسان

با تهیه گزارش های جامع و تحلیلی می توانید از کیفیت سرویس دهی در بخش ها و دسته بندی ها مطلع شوید و از میزان رضایت کاربران مطلع شوید.

معرفی چندین نرم افزار HelpDesk قدرتمند
 • ServiceDesk Plus: یک نرم افزار جامع که توسط شرکت ManageEngine تولید شده است. این ابزار برای مدیریت درخواست ها جزء بهترین گزینه ها می باشد. این نرم افزار help desk توسط تیم میزخدمت ترجمه، آموزش و پشتیبانی می شود. برای کسب اطلاع بیشتر می توانید به لینکهایی که در پایین صفحه قرار داده شده است مراجعه نمائید.
 • Jira ServiceDesk: این ابزار نیز یکی از قویترین نرم افزارهای حال حاضر دنیا می باشد که البته پیکربندی آن کمی مشکل می باشد. ابزار helpdesk توسط شرکت Atlassian تولید شده است.
 • Freshdesk: این نرم افزار نیز جزء ابزارهای مطرح این حوزه می باشد. نکته قابل توجه اینکه این نرم افزار help desk بصورت سرویس Cloud عرضه می شود.
 • Zendesk: این نرم افزار نیز جزء ابزارهای مطرح این حوزه می باشد. نکته قابل توجه اینکه این نرم افزار help desk بصورت سرویس Cloud عرضه می شود.

برای شروع و کار با نرم افزار می توانید بر روی دانلود نرم افزار help desk ( دانلود نرم افزار ticketing) رایگان کلیک کنید

دانلود SDP

دانلود نرم افزار Service Desk

نسخه Standard این نرم افزار بصورت رایگان و توسط شرکت ManageEngine به بازار عرضه شده است

راست چین و فارسی ساز

فارسی ساز Service Desk

همه آن چیزهایی که از فارسی ساز سرویس دسک پلاس انتظار دارید

نرم افزار SDP

نرم افزار Service Desk

نرم افزار ServiceDesk Plus یک نرم افزار ITIL قدرتمند در حوزه مدیریت IT می باشد

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟
0 (0 رای)